Prilikom zbrinjavanja dišnog puta jedna od vrlo važnih vještina koju treba poznavati je provođenje umjetnog disanja pomoću maske i samoširećeg balona sa spremnikom za kisik. Ventilaciju maskom i samoširećim balonom koristimo kada osoba ne diše ili ne diše dovoljno pa je potrebno dodatno ventilirati.
U kompletima se obično nalazi samošireći balon sa spremnikom za kisik, koji ima konektor za spajanje na dodatni izvor kisika. Zatim imamo maske različitih veličina za djecu i odrasle (0-5) koje bi trebale biti prozirne i anatomski oblikovane. Samošireći balon ovisi o dobi pacijenta (za odrasle ili djecu). Samošireći balon na sebi jednosmjernu valvulu (omogućuje ventilaciju nakon pritiska na balon u smjeru pacijenta, a ne dozvoljava ulazak izdahnutog zraka u balon ili spremnik). Kod odraslih se obično koristi balon volumena 1600 ml. Ventilaciju pomoću maske i samoširećeg balona mogu izvoditi dvije ili jedna osoba. To je tehnika koju je potrebno stalno uvježbavati kako bi se vještina očuvala.
POSTUPAK:
- Procjenite sigurnost
- Procijenite osobu ABCDE
- Polegnite osobu na leđa
- Izaberite veličinu maske i balona
- Postavite se iznad glave pacijenta
- Otvorite dišni put zabacujući glavu i podižući bradu samo ako ne sumnjate na ozljedu
- Provjerite usnu šupljinu da ne postoji strano tijelo
- Uklonite opstrukciju ako postoji te ako je vidljiva u usnoj šupljini
- Koristite te postavite neko od pomagala (orofaringealni ili nazofaringealni tubus)
- Ne odgađajte ventilaciju kako bi postavili pomagalo
- Postavite masku tako da uži dio dođe iznad hrpta nosa a širi između donje usne i brade
- Masku držite priljubljenu na lice pomoću kažiprsta i palca a ostalim prstima držite otvoreni dišni put podižući bradu
- Dobro prianjajući masku na lice, upuhnite pritiskom na balon (to radite svakih 5-6 sekundi)
- Pazite na otpor prilikom ventilacije.Prejako stiskanje balona može uzrokovati povećani tlak u gornjim dišnim putovima te dolazi do povećanog rizika ulaska zrak u jednjak temogućeg povraćanja i eventualne aspiracije želučanog sadržaja.
- Promatrajte podizanje i spuštanje prsnog koša Ako se prsni koš ne diže pravilno, sumnjajte na opstrukciju dišnog puta. Probajte bolje otvoriti dišni put.
- Pratite vitalne znakove, auskultirajte pacijenta.
Ako provodite kardiopulmonalnu reanimaciju te masirate srce, a imate neosigurani dišni put, ventilirajte u omjeru 30:2, 30 pritisaka na prsnu kost, zatim dva upuha.